Alergické ťažkosti sa stále viac radia medzi najčastejšie chronické ochorenia Európanov. Naviac bolo dokázané a zaznamenané, že tiež vnútri domácnosti sa môžu hromadiť nebezpečné alergény. Preto je dobré práve na jar a v lete, keď s vonkajšími podmienkami nič moc nenarobíte, venovať viac pozornosti práve domovu a zbaviť sa alergénov tam, kde je to v našej moci.
Roztoče
o Podľa prieskumov Americkej akadémie pre alergie, astmu a imunológiu sú roztoče bezkonkurenčne najčastejším spúšťačom alergických reakcií v domácnosti.
o Priemerný domáci koberec môže obsahovať až tisíc roztočov na jeden štvorcový meter.
o Roztoče sa živia odumretými kožnými bunkami ľudí a počas svojho trojmesačného života vyprodukujú až dvetisíc výtrusových častíc, ktoré majú mikroskopickú veľkosť a vyvolávajú rôzne vážne alergické reakcie.
o Odporúča sa preto používať na matrace obliečky, ktorých štruktúra je tak hustá, že roztoče a ich výtrusy neprejdú.
o Výmena posteľnej bielizne sa u alergikov odporúča oveľa častejšie ako bežne a to raz za desať dní. Obliečky je vhodné prať pri teplote 60 ° Celzia. Pri tejto teplote roztoče hynú. Na ich výkalmi je pri praní dobré používať špeciálne prísady.
o Počet roztočov vo svojej domácnosti tiež znížite používaním kvalitných vysávačov s HEPA filtrami.
Pele
o Pokiaľ vyrazíme von na prechádzku, potom si na svojom oblečení a obuvi môžeme priniesť domov nespočetne veľké množstvo peľov.
o Rovnako tak sa dostáva peľ do domácnosti na srsti domácich miláčikov.
o Mylne sa ľudia domnievajú, že priamo pes alebo mačka spôsobujú alergiu, čo nie je správne tvrdenie. Alergiu spôsobujú pele, ktoré tieto zvieratá donesú.
o Dobrou prevenciou je čistička vzduchu s HEPA filtrom, ktorá môže domáce ovzdušie zbaviť až 80% peľov.
o Ďalšou vynikajúcou pomôckou je tzv. cyklónová separácia prachu, kde mikroskopické čiastočky vrátane peľov, zostanú v zbernej nádobe a nekolujú vzduchom. Tento prístroj má aj špeciálny nástavec pre vyluxovanie Vašich domácich miláčikov.