K Vianociam neodmysliteľne patrí vianočný stromček. I jeho ozdobovanie je rituál sám o sebe, a to najmä pre tých najmenších. Určite však aj nejeden dospelý, tento zvyk nedokáže vynechať. Dnes už poznáme aj rôzne moderné obmeny, ako napríklad nástenné stromčeky, či také, ktoré visia zo stropu. A o ozdobách už ani nehovoríme. Všakovaké tvary, farby, svetielka a gule. Ozdobovanie stromčekov na Vianoce, však v minulosti vyzeralo úplne inak.
Z Nemecka do celého sveta
Prvá písomná zmienka o vianočnom stromčeku pochádza z Nemecka, konkrétne Brém. Hovoríme o období okolo roku 1570. Nejednalo sa síce o stromček v pravom slova zmysle. Bola to skôr vetvička zdobená prírodnými ozdobami, poprípade sladkosťami. Do iných kútov sveta sa tento zvyk dostal až okolo sedemnásteho až osemnásteho storočia. Ako to už býva zvykom, tento trend sa najprv dostal k tým bohatším. Bežný ľud objavil čaro vianočných stromčekov až o čosi neskôr.
Na Slovensku ste mohli v mestách, ozdobené vetvičky nájsť už v osemnástom storočí. Na dedinách však až v devätnástom a v niektorých častiach Slovenska ešte neskôr.
V mestách spĺňal stromček skôr estetickú funkciu. Avšak v domoch na dedinách, išlo silný symbolický predmet. Ľudia pripisovali ihličiu priam zázračné vlastnosti. S Vianocami sa najviac spájala jeho schopnosť priniesť do rodiny bohatstvo a hojnosť. Ihličie sa napríklad podkladalo pod sliepky, aby v novom roku lepšie niesli.
Aj ozdoby majú svoju históriu
Klasickými ozdobami boli živé jablká červenej farby a vlašské orechy zabalené do ligotavého papiera. Je nám teda jasné, kde majú dnešné vianočné ozdoby svoj základ. Po tom, ako boli na stromček zavesené tieto predmety, ho ľudia ešte obhádzali ligotavým staniolom, nastrihaným na tenké pásiky. Tie mali symbolizovať slamu z jasličiek, kde sa narodil Ježiško. O tom, že, svedčia aj iné symbolické ozdoby, ktoré k týmto sviatkom patrili. Išlo napríklad o slamený stromček, alebo takzvaný posledný snop.