Mnoho vecí okolo nás už berieme ako samozrejmosť a vôbec by nám nezišlo na um, že by to mohlo byť aj úplne inak. Voda je číra, slnko žlté a obloha modrá, ale je to naozaj tak? Pravdu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
Ružová – existuje alebo nie?
Vedci vedú medzi sebou sporyohľadom existencie ružovej. Jedni sú zástancami toho, že naozaj existuje, a druhí sa domnievajú, že nie. Všetci ju však vidíme, tak kde je pravda? Človek vníma vďaka svetlu všetky farby, no vlnovú dĺžku ružovej však nemá. Príkladom je dúha, tento odtieň nenájdeme ani tam, pretože ak by sme predpokladali, že by mohla vzniknúť zmiešaním červenej a fialovej, nebolo by to možné, keďže tieto dve farby sa nachádzajú na opačných koncoch.
Má dúha sedem farieb?
Dúhu sme na vlastné oči videli už mnohokrát, no stále prebiehajú o nej spory. V starovekom Grécku sa jej venoval Homér a on tam videl iba fialovú, filozof Xenofanes v nej rozlišoval až tri odtiene: fialovú, červenú a žltozelenú, no až do 16.storočia ich boli v dúhe štyri: zelená, modrá, žltá a červená. Piata farba, fialová, pribudla v období renesancie. Až Isaac Newton v roku 1666 prišiel s názorom, že vo vesmíre je mnoho vecí s číslom sedem, toľko odtieňov má aj dúha. Priradil jej oranžovú s indigovou a jeho teória platí dodnes.
Zabudnite na číru vodu
Čistá voda je svetlomodrá, ale trocha odlišná od tej v mori, pretože v oceáne sú molekuly vody, ktoré absorbujú svetlo s dlhšou vlnovou dĺžkou a naopak, to s kratšou dĺžkou odrážajú. V pohári však máme vodu modrastej farby, nie číru. Ľudské oko má obmedzené videnie, a preto niektoré odtiene nikdy neuvidíme, medzi ne patrí napríklad modrožltá alebo červenozelená, dokonca ani ženy nemajú tú možnosť, aj keď je známe, dokážu rozlíšiť viac farieb ako muži. Na vine je vnímanie nášho mozgu, ktorý dokáže vidieť buď zelenú alebo červenú, nikdy nie obidve naraz. To isté platí aj pri žltej a modrej, stále pre nás zostanú dve samostatné farby.
Na oblohe je biele slnko
Slnko vnímame ako žeravú guľu, čo nám pripomína oheň, ktorý vidíme ako žlto-oranžový, ale v skutočnosti je biele. Jej žltý odtieň má na svedomí naša atmosféra, ktorá svetlo s kratšou vlnovou dĺžkou rozptýli a odráža to, ktoré má dlhšiu vlnovú dĺžku, a tam patrí oranžová, červená a žltá, a to je dôvod, že našim očiam sa javí ako žlté.