Protipoziarne okna a dvere sú veľmi nápomocnými prvkami v domácnosti, no nie v úplne každej domácnosti. Poznáme totiž aj také typy príbytkov, do ktorých je inštalácia takýchto protipožiarnych uzáverov viac než zbytočná.
Drevené stavby a chalupy
Akákoľvek budova postavená z dreva, drevotriesky alebo lisovaného šúpolia ( nájdete ho napríklad v starých skladaný chatách ), je natoľko nebezpečnou stavbou už sama o sebe, že žiadne protipožiarne dvere alebo okná, jej na bezpečnosti nemôžu pridať. Ak dôjde k požiaru, drevo „hukne“ ako prvé, takže na danom mieste ostanú stáť len dvere a okná. Čo to znamená? Stavbu a ani vás pred požiarom a ohňom neochránia.
Druhý dôvod, prečo si ľudia takéto okná a dvere vyberajú je, že plnia aj bezpečnostnú funkciu v rámci ochrany pred vlámaním. To je pri drevených stavbách taktiež zbytočné. Zlodej sa dovnútra nedostane cez okno a ani cez oceľové dvere. Čo teda urobí? Vezme sekeru a roztrieska vám stenu. v konečnom dôsledku teda utrpíte ešte väčšie finančné škody, ako keby vám len rozbil okno a z chalupy niečo ukradol.
Kde nad nimi premýšľať
Asi ste pochopili, že v murovaných stavbách je premýšľanie nad takýmito ochrannými prvkami na mieste. Tehly alebo iné pevné materiály sú proti ohňu odolné. V podstate, aj pri požiari nezhoria. Zrútia sa z dôvodu vážneho narušenia statiky celej stavby.
Tehlu taktiež zlodeji asi len ťažko roztrieskajú sekerami, takže aj z hľadiska takejto bezpečnosti, hovoríme nepochybne o dobrej investícii.
A čo panelákový dom?
Byty v panelákoch sú samostatnou kategóriou. Prečo? načo vám budú protipožiarne okná a dvere, keď ich nebudú mať vaši susedia? Úprimne? Na jedno veľké „hovno s mákom pod padákom“. Toto je mimochodom vec, ktorú som si zažil aj osobne. Zainvestoval som do protipožiarnych dverí, nebol som doma, u suseda začalo horieť a cez balkón sa mi chytil pekne krásne skoro celý byt. Na čo mi teda boli tie super bezpečné protipožiarne dvere? presne na to, čo už som vám pred chvíľkou prezradil.