V kalendári škrtáte posledné políčka a čím ďalej, tým viac si uvedomujete, že koniec sa blíži. Stredná škola bola prekrásnym obdobím. Šialeným, slobodným a zábavným. Ale nastal čas postúpiť na vyšší level.
Možno si myslíte, že je ešte dostatok času, tak prečo sa už teraz stresovať kvôli vysokej škole? Chcete si čo najviac užiť posledné okamihy so spolužiakmi, kým sa vaše cesty definitívne nerozídu. To je síce dôležité, ale nezaspite na vavrínoch! Ak nebudete v obraze, len ťažko naskočíte na idúci vlak.
Aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám a odbúrali stres, je dôležité držať sa nasledujúcich rád:
– Predtým, ako nastúpite na „výšku“, nájdite si všetky dôležité informácie. Najlepšie by bolo, ak by ste sa zašli na školu osobne pozrieť počas dňa otvorených dverí. Stretnete sa so staršími študentmi, ktorých sa môžete pýtať na praktické veci, ako napr. ktorá menza je najlepšia, na ktorého vyučujúceho si dať pozor alebo ako je to so štipendiami.
– Sledujte facebookové stránky. Určite sa vytvorí grupa vašich budúcich spolužiakov. Nájdite si aj skupinu, ktorá je pre celú vašu univerzitu. Hľadajte, buďte v strehu, informujte sa! Na vysokej škole každý kope za svoj vlastný tím. Nemôžete sa spoliehať na to, že niekto príde a všetko vás naučí. Čítajte si aj staršie príspevky, hľadajte cez internetové vyhľadávače, preklikajte si oficiálne stránky ako univerzity, tak katedry.
– Aby ste ľahšie zapadli do kolektívu, odporúčam zúčastniť sa, ľudovo povedané, „adapťáku“ alebo „zoznamováku“. Ide o dva až tri dni, ktoré budúci prváci trávia spolu napr. na chatkách a program im určujú starší kolegovia. Môžete sa ich pýtať na čokoľvek a zároveň sa navzájom spoznávať.
Potom, keď už príde ten čas, aby ste nastúpili na školu, budete istejší, pretože medzi všetkými cudzími ľuďmi, budete niekoho poznať. Budete sa cítiť vyrovnanejšie a menej vystresovane. Ak nie ste typ, ktorý rád chodí na spoločné výlety, ale radšej sedí sám doma a číta si knihu, nezúfajte. Niektoré školy ponúkajú okrem trojdňového „adapťáku“ aj niečo na štýl „orientačného dňa“, ktorý trvá od rána do večera, a za pár hodín vám povedia všetko potrebné.
Po ruke sú vám skúsenejší študenti, ktorí vás prevedú po meste, ukážu knižnicu, menzu, internáty. Aj keď sa budete zoznamovať s novými ľuďmi, aspoň to nebude trvať tri dni. Malinká útecha pre introvertov.
– Prvé dni na internáte môžu byť hektické, ale nepanikárte. Všetci si tým prešli. Najprv si urobte prehľad, aké služby vám internát ponúka. Choďte sa pozrieť, kde sa nachádza práčovňa, sušiareň, telocvičňa, študovňa. V prvých dňoch by ste si mali prejsť aj mesto, ak ho nepoznáte.
Choďte na námestie, prejdite pár uličiek, zájdite ku katedre a knižnici. Jednoducho povedané: zorientujte sa! Zastavte sa pri automate na lístky na MHD a preskúmajte ceny. Možno vám príde smiešne alebo triviálne, že píšem o takýchto veciach, ale pomôže vám to lepšie sa adaptovať v novom prostredí.
– Jedným z najdôležitejších miest bude menza. Povedala by som, že je na zozname hneď za katedrou. Dopredu si zistite, v akých intervaloch sa vydávajú obedy, či si môžete do menzy zájsť aj na večeru, v akých cenách sa pohybujete. Niektoré jedlá vyskúšate po prvýkrát. A ak sa výber nepodarí, hneď si urobte zoznam jedál, ktoré si už radšej nikdy neobjednať. Takýto zoznam je skutočne dôležitý, aby ste rovnakú chybu neurobili dvakrát.
Snáď už aspoň trocha viete ako na to. Najdôležitejšie je vedieť čo, kde a ako. To by malo platiť celé tri roky, nie len na začiatku štúdia.