Heberprot-P je liek určený pre liečbu tzv. diabetickej nohy, ktorý Slovensko získalo v rámci deblokácie kubánskeho dlhu. Keďže zatiaľ nemá európsku registráciu, Slovenská republika sa stala prvým členom Európskej Únie, ktorý ho začal používať. Liek našiel záujemcov celkovo už vo viac ako 20 krajinách sveta a doteraz bol aplikovaný približne 247 tisícom pacientov. Na Slovensku žijú tisícky ľudí trpiacich touto chorobou, ktorým reálne hrozí amputácia nohy a práve liečba Heberprotom by im mala zvýšiť kvalitu života. Dovezených bolo zhruba 7000 kusov dávok.
Dodnes podstúpilo liečbu desať pacientov, ďalších desať je v súčasnosti v procese liečby a očakáva sa, že každým týždňom by mali pribudnúť ďalší traja. Podmienkou je však splnenie istých indikačných kritérií. Na Slovensku sa tento liek podáva v troch zdravotníckych zariadeniach a to vo Fakultnej nemocnici J. A. Reimana v Prešove, Univerzitnej nemocnici v Bratislave (UNB) a Národnom endokrinologickom a diabetologickom ústave v Ľubochni.
Kuba poskytla troch svojich expertov, ktorí zaškolili slovenských lekárov pri aplikácii liečby tak, aby bola dosiahnutá maximálna účinnosť. Účinná látka bola objavená už v roku 1959 v USA, no v 80. a 90. rokov sa nanášala na rany len ako krém. Liek na takejto báze však nedokázal zaručiť dostatočnú obnovu buniek. Jeho aktuálna verzia sa tak aplikuje injekciou priamo do rany. Nové zloženie, ktoré sa používa od roku 2003, oživuje poškodené bunky a podporuje rozmnožovanie zdravých.
Najväčšie problémy diabetickej nohy spôsobujú ťažko liečiteľné vredy, ktoré sú častým dôvodom následnej amputácie. Pri prvej klinickej štúdii Heberprot dokázal tieto vredy zatvoriť a zahojiť a ochrániť tak 19 z 29 pacientov pred amputáciou. Výsledky zo zahraničia zatiaľ udávajú 70% úspešnosť liečby. Rozsah podávaných dávok však záleží od závažnosti choroby. Menej závažným postačí šesť až deväť injekcií v priebehu ôsmich týždňov, pri ischémií (nedokrvení nôh) sa aplikuje 20 až 24 dávok a doba liečby trvá trikrát dlhšie.