Počítačové hry sú v dnešnom svete na veľmi vysokej úrovni a hádam neexistuje dieťa, ktoré by s nimi nemalo skúsenosti.
Štvorročné deti si dokážu zapnúť počítač a bez problémov pustiť ich obľúbenú hru. Je to správne? Malo by sa dieťa v tomto mladom veku venovať počítačovým hrám? Túto otázku si kládlo mnoho rodičov a odpoveď je dodnes nejasná. Vedci tvrdia, že to deťom napomôže v koordinácii a rýchlom rozhodovaní, avšak kam to dotiahne dieťa, ktoré presedí celý deň za počítačom?
Deťom by sme to nemali zakazovať, ale ani ich v tom podporovať. Treba kontrolovať čas, ktorý strávia hraním alebo im to dovoľovať len ako odmenu, za splnenie domácich úloh a podobne.
Ďalším problémom je výber počítačovej hry. Je dokázané že u mladých chlapcov, ktorí sa venujú hraniu rôznych akčných a násilných hier, sa prejaví agresivita v dospelosti. Avšak spomínané hry ponúkajú niečo čo vám iné hry neposkytnú. Schopnosť vedieť sa rýchlo rozhodnúť. V dnešnom hektickom svete, kde každého tlačí čas, a ľudia nevedia čo skôr, je táto schopnosť viac než cenná.
Ďalším druhom hier sú hry strategické alebo tzv. ťahové hry. Tieto u dieťaťa rozvíjajú schopnosť sústrediť sa na dôležité rozhodnutia, a zachovať pokojnú hlavu v neľahkých časoch.
Rôzne hry typu “simulator games“ majú taktiež veľa pozitívnych faktorov. Deti v mladom veku zistia ako sa ovláda auto, ako pracuje žeriav alebo bager a podobne.
Mnoho ľudí, ktorí začali v mladom veku obchodovať na burze, hrali takisto hru typu simulátora, kde sa učili ako to funguje s akciami a podobné veci, ktoré ich mali pripraviť na ďalšiu etapu ich života.
Keď sa opýtate mladých ľudí prečo hrajú počítačové hry, odpovedia vám, že to je pre nich taký malý únik z reality. No dnešné hry sú tej realite stále viac a viac podobné. Tiež Vás zaujíma ako to bude vyzerať o pár rokov?