Situácia na trhu práce sa zmenila, už to nie sú zamestnávatelia, kto si môže vyberať a klásť podmienky pre uchádzačov o prácu, ale karta sa obrátila a v súčasnosti práve budúci zamestnanci vyvíjajú tlak na vedenie firiem, aby ponúkali k platu aj nejaké benefity. Najlepšieho uchádzača uloviť je možné, len ak sú niečím zaujímavé.
Peniaze a ešte niečo navyše
Dostatočné mzdové ohodnotenie je základ, no spokojné musia byť obidve strany. Firma vráti zamestnancovi niečo späť ak mu ten niečo odovzdá, teda predovšetkým dobre vykonanú prácu. Telefón, služobné vozidlo alebo notebook už dnes patrí k základným nefinančným výhodám. Plusom je, ak je možné využívať ich aj na súkromné účely. Pre pracovníka sú to stovky eur ročne, ktoré tak môže ušetriť. Ak sa pozrieme na finančnú stránku, tak o benefitoch môžeme hovoriť aj v prípade 13. a 14. platu, preplácanie časti cestovného či voľna na zotavenie, príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie alebo forme odmien pri životných či pracovných jubileách. K nefinančným zaraďujeme niekoľko dní dovolenky navyše, práca doma alebo flexibilný pracovný čas, jazykové či odborné kurzy, škôlka pre deti zamestnancov, nápoje a ovocie zadarmo a podobne.
Darčekové kupóny určite potešia
Niektoré spoločnosti majú v ponuke aj finančné príspevky formou darčekových kupónov, na rekreácie pre deti počas prázdnin či mikulášske a vianočné darčeky. Sú veľmi obľúbenou odmien, pretože sa dajú využiť na návštevu športových či kultúrnych podujatí, vzdelávanie, cestovanie, skrášľovanie či nákup darčekov, pričom si ten svoj vyberie každý obdarovaný sám.
Pýtajte sa
Pri hľadaní práce je pracovný pohovor samozrejmosťou. Pri tejto príležitosti väčšinou firmy svoje možnosti spomenú aj bez toho, aby sa uchádzač musel pýtať konkrétne, ale ak by to tak nebolo, pýtajte sa vy. Pracovníkov, ktorí sú zamestnaní už zopár rokov, by potešili aj iné formy ocenenia ako len mzda, a tak podľa odborníkov by mali dodržať pravidlo šiestich mesiacov, čo znamená, že raz za toto obdobie môžu požiadať vedenie firmy o nejaký ten benefit navyše, ale posledné slovo má vždy vedenie spoločnosti.